Mobil Chat
Karabük Sohbet

admin

Genel

Karabük Sohbet sitemize hoşgeldiniz..

Karabük şehri, tanıtımını yapacağız aynı zamanda karabüksohbet‘e girdiğinizde sizi neler bekliyor ondan kısaca bahsedelim.Karabük Sohbet Odaları seviyeli ve saygılı olan herkesin içinde barınacağı bir yazılı chat sitesidir, kısacası hepinizi bekliyoruz.

KARABÜK SOHBET CHAT ODALARI

Karabük , Anadolu’nun kuzey kesiminde , Ankara’nın yaklaşık 200 kilometre (124 mil) kuzeyinde bulunan Türkiye’nin bir ilidir . 1995 yılına kadar Zonguldak’ın bir ilçesi iken, daha sonra kararname ile kendi başına bir il olmuştur . 1930’lu yıllarda Türkiye’nin demir çelik sanayisinin merkezi olarak inşa edilmiştir . Yüzölçümü 1.376 kilometrekare ve nüfusu yaklaşık 250.000 (2020). Karabük, Araç ve Soğanlı nehirlerinin birleşmesiyle oluşan Filyos nehrinin yakınında yer almaktadır . İlin ilçeleri : Safranbolu , Yenice, Eflani, Eskipazar ve Ovacık’tır.

Safranbolu town in Karabuk provinceEski zamanlarda Karabük, kıyıdaki Amasra ile İç Anadolu arasında önemli bir yoldu . Tarihi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar giden kentin tarihi Safranbolu’nun Oglebeli köyünde 13 haneden oluşan küçük bir alt köydü. Ankara – Zonguldak güzergahında küçük bir tren istasyonu da vardı. Ülkenin sanayileşmesiyle birlikte gelişmeye başlamıştır. Cumhuriyetin ilk hırsızlık fabrikalarından biri 1939’da burada inşa edildi ve ardından hızla büyüdü.

Adının kökeni hakkında kanıtlanmış hiçbir gerçek yoktur; Türkçe’de “Kara” Kara veya Kara anlamına gelir ve “Bük” köşe anlamına gelir . Ancak bazı yerel halk, bölgedeki bitki örtüsünün adının Bük olduğuna inanıyor , bu yüzden belki Karabük “Bük bitki örtüsünün ülkesi” anlamına geliyor.

Karabük kendi dolomit ve kalker kaynaklarına sahipken, Zonguldak’tan kömür ve manganez, Divriği’den demir cevheri getiriliyor. Bu, Karabük’te bir kok tesisi, yüksek fırınlar, bir dökümhane ve boru işleri dahil olmak üzere çeşitli, ancak temel bir sanayiye izin verir. Sülfürik asit ve fosfat üreten kimyasal tesisler de vardır. Yakınlarda Zonguldak kömür yatakları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız Marmaris Sohbet konumuzu okumanızı tavsiye ederiz, ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Chat Yap
ankara sohbet - ankara chat - izmir chat
MobilChat ~