Mobil Chat
Sakarya Sohbet

admin

Genel

Sakarya Sohbet sitemize hoşgeldiniz, sakaryasohbet sakarya mobil sohbet olarak hizmet veriyoruz.

Bu denize dökülen aynı adlı nehrin iki yakasında Karadeniz kıyısına doğru uzanan arazi , merkezinde Adapazarı’nın verimli ovasının bulunduğu Sakarya’dır . Bölgenin ortasındaki bu geniş çayır , besleyen nehirlerin kollarıyla çevrili bir adaya benziyor .

Doğal güzelliklerle dolu bu ilde Adapazarı’nın 5 kilometre güneyindeki şirin Sapanca Gölü yer almaktadır. Nefis bir dinlenme yeri olan ildeki Arifiye Ormanı’na uğrarsanız Sapanca Gölü’nün gerçekten güzel manzarasını görmek mümkün. Panoramik manzarasının yanı sıra su sporları için fırsatlar sunan bu yer, güzel konaklama imkanlarına da sahip.

Kuzeyde, Adapazarı’na 67 kilometre uzaklıktaki bir başka çekici tatil beldesi olan Karasu yer almaktadır. Karadeniz kıyısı boyunca uzanan altın kumlu plajları ve çok sayıda turistik tesisin bulunduğu güzel bir tatil bölgesidir. Akyazı (29 kilometre), Taraklı (Geyve) kaplıcalarının yanı sıra birçok hastalık için seçkin bir termal tedavi merkezidir .

Sakarya’nın tarihi geçmişi MÖ 378’e kadar uzanır. Bölgede birçok Roma ve Bizans sit alanı görülebilir. Buradaki en önemli kalıntılardan biri Bizans İmparatoru Justinian tarafından MS 533 yılında yaptırılan tarihi Justinian Köprüsü’dür (Beş Köprü). 429 metre uzunluğunda, sekiz kemerli bir köprüdür ve tarih severler için ilginç bir manzaradır.

17 Ağustos 1999’da, yerel saatle 03:02’de , insanlar uykudayken şehri yıkıcı bir deprem (7.4 Richter ölçeği) vurdu ve 50.000’den fazla evsiz bırakarak binlerce vatandaşı öldürdü. İzmit , Yalova , Bursa , Bolu ve İstanbul bu depremden zarar gören diğer iller arasında yer aldı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Chat Yap
ankara sohbet - mobilsohbet
MobilChat ~