Mobil Chat
Aydın Sohbet

admin

Genel

Aydın Sohbet kanalımıza hoşgeldiniz..

Aydın ilimiz hakkında bilgileri burada bulabilir aynı zamanda AydınSohbet chat platformunda sohbet

Aydın , Türkiye’nin Ege bölgesinin en büyük şehirlerinden biridir ve çok hızlı büyümektedir. Sanayi dışında ilin başlıca tarım ürünleri; incir, zeytin, çilek ve pamuk.

Aydın ilinin eski adı Tralles’tir . Tanınmış bir heykel okulu ile heykelin merkezi olarak kutlandı. Aydın’daki müze, Anadolu’nun bu önemli merkezinden geçmiş birçok uygarlığın kalıntılarını sergiliyor . Kentteki kalıntılar MS 2. yy’a kadar uzanırken, diğer dönemlere ait birçok örneği de ilin çevresinde görebilirsiniz.

Aydın, 1186 yılından sonra Selçukluların egemenliğine girmiş ve bu dönemde şehrin mimari üslubunu da etkilemiştir . Aydın’ın yerel müzesi, o döneme ve tarihin farklı dönemlerine ait eserler sergiliyor.

Aydın ilinin verimli topraklarında çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirilir , özellikle incir dünyaca ünlüdür. Şehir ayrıca folklor ve efsaneler açısından da zengindir. ” Zeybek “, Aydın ve çevresinin ikişerli, dörtlü, altılı ve dokuzlu gruplarla oynanan geleneksel oyunudur. Zeybek , müzikli veya müziksiz olarak çalınabilir , alternatif olarak yavaş ve hızlı versiyonda da çalınabilir. Zeybek’in erkek oyuncusuna, bölgedeki cesur adamlara verilen özel bir isim olan “Efe” denir. Zeybek’in geleneksel kumaşı, çiçeklerle süslenmiş püsküllü fes, çizgili dolgulu ceketten oluşur. Belde örme kemer ve baldırda tozluk Efe’nin geleneksel kıyafetlerinin aksesuarlarıdır.

Aydın, çeşitli iyileştirici ve iyileştirici özellikleriyle hizmet veren mineral kaynakları ve kaplıcaları ile ünlüdür. Aydın kaplıcası , iki kapalı ve bir açık havuzuyla en ünlüsüdür. Sıcaklık yaklaşık 31 santigrat derece. Aydın ili çevresinde İmamköy, Germencik ve Alangüllü’de de farklı kaplıcalar bulunmaktadır.

Aydın, sınırları içerisinde önemli tarihi yerleri barındırmaktadır; Nyssa , Priene , Miletos , Didyma , Aphrodisias ve Heraklia bunlardan bazılarıdır.

İlde her yıl Deve Güreşi müsabakaları düzenleyen birçok köy bulunmaktadır.

Menderes Vadisi

Menderes (Meander) nehrinin oluşturduğu Menderes Vadisi, birçok medeniyetin beşiği olmuştur. Bu bölge birbirinden farklı güzellikleri bir arada sunuyor. Bodrum yolu üzerinde bulunan Camici Gölü (Bafa), doğu yamaçlarında Alinda kalıntılarının bulunduğu Beşparmak Dağları’nın beş zirvesine bakan çam, zeytin ve zakkumların arasına gizlenmiş gizli bir kamp yeridir . Heraklia antik kentinin kalıntıları göle daha yakın olup, göl kenarındaki kampçılara gezi fırsatı sunmaktadır.

Bu verimli vadi, geçmişteki uygarlıkların birçok önemli kentini barındırmış, kalıntıları hala ihtişamını ve haysiyetini korumaktadır.Bir önceki yazımız Marmaris Sohbet konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Chat Yap
ankara sohbet - ankara chat - izmir chat
MobilChat ~